تأثیر خط در فضا

آخرین بروزرسانی: ۳۰ شهریور, ۱۴۰۲
دسته بندی:

آنچه در این مطلب می خوانید

تأثیر خطوط در آشپزخانه

وقتی خطوط با دقت استفاده می‌شوند به تعادل آشپزخانه کمک می‌کنند از آنها برای تفکیک ناحیه­ ی ذخیره، ناحیه ­ی کار، تاثیرات زیبایی شناسی استفاده می شود. در شکل زیر به موجب رنگ از بالای میز کار تا سطح چشم یک خط پیوسته در اطراف آشپزخانه ایجاد می­شود.

این تکنیک به‌ویژه در اتاق‌های با سقف‌ بلند به خوبی کار می‌کند، زیرا تمرکز و نگاه را از سقف پایین می آورد. همچنین می‌توان از خطوط برای افزودن بافت به آشپزخانه استفاده کرد، به عنوان مثال، از طریق شیارهای کم عمق روی کابینت یا شیشه.

تأثیر خطوط در سرویس بهداشتی

می‌توانید از خطوط برای بزرگ‌تر یا کوچک‌ترکردن فضا استفاده کنید. به عنوان مثال در استفاده از کاشی، اگر فضای کمی دارید، اجرای کاشی به صورت عمودی می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن آن شود، زیرا خطوط در پرسپکتیو کاهش می‌یابند. اگر کاشی‌ها را افقی کنار هم قرار دهید، اتاق کوتاه‌تر به نظر می‌رسد، اما عریض‌تر به نظر می‌رسد. خطوط را نیز می توان برای تزریق بافت به حمام، از شیشه های شیاردار، کابینت ها و یونیت های روشویی گرفته تا روکش دیوارهای چوبی روستایی بکار برد.

روکش چوبی زیبا در حمام شکل زیر، نشان می‌دهد که چگونه روکش سقف به اتاق طول می‌دهد و از آنجایی که در حال حاضر ارتفاع وجود دارد اما عرض چندانی ندارد، روکش افقی دیوار احساس بزرگتر بودن ایجاد می کند. همچنین گرما را با بافت دانه دانه اضافه می کند.

 

تأثیر خطوط در اتاق خواب

استفاده از رنگ برای ایجاد خطوط در اتاق خواب می‌تواند به بزرگ‌تر کردن فضا کمک کند. بنابراین از طریق عنصر رنگ، دو عنصر طراحی فضا و خط ایجاد می­کنیم.استفاده از خطوط راه راه برای بزرگتر نشان دادن فضا ساده است، راه راه های عمودی با هر عرضی دیوارها را بلندتر نشان می دهد، نوارهای باریک به خصوص می توانند احساسی با سقف بلند به فضا بدهند.

راه راه های افقی، دیوارها و اتاق را پهن تر نشان می دهند. به خصوص در فواصل یک یا دو سوم ارتفاع دیوار، احساس فضای بزرگ‌تری را ایجاد می‌کنند و در عین حال جهت‌دار هستند و بیان کننده ی حرکت هستند.  استفاده از رنگ روشن تر در یک سوم بالای دیوار برای کشیدن چشم به سمت بالا گزینه ­ی مناسب  می­باشد.

تابلوهای نقاشی شده نیز روشی شیک برای استفاده از خط برای ایجاد حسی جاودانه و بلند در اتاق خواب است. با دقت در عکس زیر به خوبی می بینیم که چگونه نوارهای فرش به موازات کفپوش چوبی قرار دارند و چشم را به انتهای اتاق هدایت می‌کنند، جایی که گچبری های عمودی چشم را به سمت بالا می‌کشد تا از آثار هنری قدردانی کند. خطوط پویا در منحنی های تاج تخت، جذابیت بیشتری ایجاد می کنند.

 

 

 استفاده ازخطوط پویا در اتاق نشیمن

خطوط پویا از جمله منحنی ها، زیگزاگ ها و شورون ها روشی هوشمندانه و آسان برای جان بخشیدن به اتاق نشیمن هستند. یک مبل منحنی همیشه انتخابی پایدار و شیک است. در تصویر بالا، میز گرد، لامپ شیشه‌ای، فرش نیم‌دایره و گلدان زیبا، همگی در راستای تعادل و ایجاد لطافت، نرمی و شادابی در مقابل خطوط عمودی پرده‌های تمام قد و پوشش‌های دیواری گزینه های عالی می باشند.

ترکیبی از خطوط در اتاق ناهار خوری

طراحی فوق توسط Ligne Roset یک مثال عالی از نحوه ترکیب خطوط عمودی، افقی و پویا برای دادن شخصیت به اتاق غذاخوری می­باشد. خطوط در فرش به اتاق عمق، رنگ و پویایی می بخشد، در حالی که میز گرد ظاهر را نرم می کند. یک کابینت شیاردار شیشه ای در دیوار پشتی نیز به فضا بافت می بخشد.